تبلیغات
فرهنگ وهنراسلامی - رموز موفقیت*
فرهنگ وهنراسلامی
ستاره تابان الزُّجاجة (Azzojajah:(bright star

لینکدونی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

خلاقیت (قسمت اول)

پیش از پرداختن به مفهوم كلی خلاقیت ، پرسشنامه كوتاهی را در اختیار شما قرار می‌دهیم كه بتوانید توانایی‌های ذهنی و خلاقیت خود را امتحان كنید .این پرسشنامه اجازه خواهد داد تا ، به كمك مثال‌های ساده ، خلاقیت خود را تمرین دهید . در نظر داشته باشید كه می‌توانید به یك سوال پاسخ‌های متعدد بدهید .

1-      مشهورترین اسب تاریخ كدام است ؟

2-   آیا دانشمندی را می‌شناسید كه سر و صدا راه بیندازد ؟ اگر بلی نام ببرید .

3-      بین سلندویچ كالباس و ساندویچ مخصوص چه تفاوتی وجود دارد ؟

4-اگر ارتفاع یك كامیون ، چند سانتی‌متر بلندتر از ارتفاع یك زیر كذر باشد ، برای عبور دادن كامیون از زیرگذر ، ساده‌ترین و ارزانترین راه كدام است ؟

5-      به نظر شما ، بزرگترین مخترع جهان چه كسی بوده است ؟

6-به هنگام ورود زیپ به بازار،چه كسانی بیشترین مخالفت را با آن داشته‌اند ؟

7-      در مورد عشق بهترین مشاور كیست ؟

8-چگونه می‌توان یك خانواده گرسنه را ، در حالی كه یخچال تقریبا خالی است ، سیر كرد ؟

9-      با یك چمدان چه كارهایی می‌توان انجام داد ؟

10-   سوالات بالا در چه چیزی مشترك هستند ؟

اگر منظور ما را خوب متوجه شده باشید در می‌یابید كه سوال‌ها به اندازه پاسخ‌ها مهم نیستند و همه پاسخ‌ها خوب است . برای افراد خیلی منطقی بهتر خواهد بود كه شوخ طبعی همزمان با خلاقیت به كار گرفته شود ، زیرا برای پاسخگویی به تمرین بالا ، هر دو عامل ضروری است .

1- اسب مورد نظر ، نه رخش رستم ، نه اسب سفید ناپلئون ، نه اسب برنده مسابقات اسب سواری و نه اسب عربی است ، بلكه اسب تروا است .اگر پاسخ شما همین است ، افتخاری بدست نمی‌آورید ، زیرا اكثر مردم این اسب را می‌شناسند .با این اسب چوبی ، یونانی‌ها توانستند در یك جنگ معروف پیروز شوند . اویك اسب نابغه بود ، اما نابغه تر از او خالق او بود . از آنجا كه نبوغ تنها به قلمرو علوم و فنون منحصر نمی‌شود ، پس باید یاد و خاطره هومر را گرامی بداریم كه توانسته است ، با نثر بسیار شیوای خود ، این داستان را به ما انتقال دهد . در ضمن آیا به اسب بخار هم فكر كرده‌ایم ؟

2-      این آدم پر سر و صدا پیش از هر چیز یك دانشمند بود . اگر خیال می‌كنید كه (( یافتم )) نام زن این شخص مشهور بوده یا این فریاد را برای دستمالی كه گم كرده بود كشیده است ، اشتباه می‌كنید .در لحظه‌ای كه ارشمیدس فریاد می‌زند (( یافتم )) نه به فكر زنش بوده نه به فكر دستمالش . وقتی او با آن وضعیت نامناسب حالت استحمام به طرف كاخ پادشاهی دوید ، در واقع می‌خواست در همان لحظه راه حل مسئله ای را كه مدتی فكرش را مشغول كرده بود ، به اطلاع شاه برساند .بالاخره ، او فهمیده بود كه چگونه فرمول محاسبه میزان طلای موجود در هدایایی را كه به پادشاه داده می‌شود ، بیابد .

3- كسانی كه فكر می‌كنند تفاوت در سس آنهاست ، اشتباه می‌كنند .ساندویچ ، اختراع اصلی یك قمارباز و ساندویچ مخصوص حاصل خلاقیت ورزیدن و گسترش دادن این اختراع میباشد.

4-      هیچ نیازی نیست كه آن را از كنار زیر گذر عبور داد ، یا زیرگذر را بالا برد یا آن را خراب كرد .ساده ترین راه اینست كه باد لاستیك‌های كامیون را كم كنید . این راه حل را زمانی كه مهندسان در حل مشكل سخت عاجز مانده بودند ، یك پسر 10 ساله پیدا می‌كند . مسئله ، بیشتر جنبه خلاقیت دارد نه محاسبات ریاضی .

5- برای پاسخ گویی به این سوال ، چرا باید به دنبال یك اسم گشت نه گروهی از اسامی ؟ اگر به خود اختراع فكر كنیم ، می‌توانیم بگوییم كه چرخ و قدرت تولید و نگه داشتن آتش بسیار مهم بوده است . مهم تر اینست كه همواره بین اختراع آتش و ساختن فندك یكبار مصرف ، بین سنگ‌های غلتان و چرخهای اتومبیل ، این خلاقیت انسان است كه همواره در جریان است .

6- تمام مقاومت‌ها در مقابل تغییر ، از طرف افرادی بوده كه از خلاقیت بهره كمی برده و دلبسته به اختراعات شناخته شده قبلی بوده‌اند . در مورد زیپ ، مقاومت از طرف سازندگان دكمه های شلوار بوده است .افكار تازه یاكاربدهای جدید ، به آسانی جا نمی‌افتد .

7-      نه عشق شناس ، نه روان شناس و نه مشاور خانواده ، نمی‌توانند جای تخیل خلاق و عاشقانه را بگیرند .كمی خلاقیت در رابطه عاشقانه ، هر روز آن را تازه تر میكند .

8- مسئله ساده ای برای خلاقیت : كافی است تلاش كرد تا هر چه احتمالا وجود دارد را كنار هم گذاشت . بدیهی است كه در این مسئله نیز خلاقیت پارامتر تعیین كننده است .

 

9- می‌توان یك چمدان را به صورت صندوق عقب اتومبیل ،به كار برد . می‌توان آن را به صورت یك ساك ، كیف دستی و كیف پول مورد استفاده قرار داد . می‌توان آن را تا كرد ، جمع كرد یا باز نمود . می‌توان به آن چرخ گذاشت ، آن را شفاف تصور كرد و ... باز هم خلاقیت ملاك است .

10-      برای حل هر یك از پرسشهای مطرح شده ، باید از خلاقیت استفاده كرد اما توجه داشته باشید ، اگر پاسخ‌های درست هم داده باشید جای خودستایی نخواهد بود .

ادامه دارد...

درباره وبلاگأَعوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّیطان الرَّجیم
بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیم
أللهُ نورُ السَّم‍‍‍‍اواتِ وَالأَرضِ مَثَلُ نورِه كَمِشكاةٍفیهامِصباحٌ المِصباحُ فی زُجاجةٍ الزَّ جاجَةُ كأَنَّهاكَوكَبٌ دُرِّیٌّ یوقَدُ مِن شَجَرَةٍ مُبارَكَةٍ زَیتونَةٍ لاشَرقِیَّةٍ وَلاغَربِیّةٍ یَكادُزَیتُهایضیءُ وَلَولََم تَمسَسهُ نارٌ نورٌعَلی نورٍیَهدیِ اللّهُ لِنورِه مَن یَشآءُ وَیَضرِبُ اللهُ الأمثالَ لِلنّاس وَاللهُ بِكُلِّ شَیءٍ عَلیم

پناه می برم به خداازشر شیطان رانده شده
بنام خداوند بخشنده مهربان
خدانورآسمانها وزمین است.داستان نورش به مشكاتی (چراغدان)ماند كه درآن روشن چراغی باشد وآن چراغ درمیان شیشه ای كه ارتلألؤ آن گویی ستاره ایست درخشان،كه ازروغن درخت پربركت زیتونی كه نه خاوری ونه باختری است برافروخته شودوبی آنكه آتشی زینت آن رابرافروزد خودبه خود روشنی بخشد،روشنی برروشنی است؛خداوندهركه راخواهد به نورخودراه نماید؛وخدای برای مردم مَثَلها می زند؛وخدای به همه چیزداناست.
(آیه سی و پنج سوره نور)
مدیر وبلاگ : فرزاد زاهدی

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • /نظرات/ "سؤالات،انتقادات وپیشنهادات ونظرات مكتوب خود راجع به كل وبلاگ رادرقسمت نظرات،پایین صفحه اصلی قراردهید."

نویسندگان

فرهنگ و هنر اسلامی ، تلاوت ، مساجد ، نما ، حسینیه ، مدایح ، مراثی