تبلیغات
فرهنگ وهنراسلامی - گذری بر زندگی علما و فقها
فرهنگ وهنراسلامی
ستاره تابان الزُّجاجة (Azzojajah:(bright star

لینکدونی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ایجادشده توسط:امیرحسین عباسی


نویسندگان:امیرحسین عباسیعلی بن بابویه قمی

متوفی 329 ه ق ، مدفون در قم

علی بن بابوبه قمی ، پدر شیخ محمد بن علی بن بابویه ، معروف به شیخ صدوق است که در نزدیکی شهرری مدفون میباشد . در این خانواده ، پسر محدث و پدر فقیه و صاحب فتواست. از این پدر و پسر به عنوان (( صدوقین )) یاد می شود .

 

 

محمد بن مسعود عیاشی سمرقندی

متوفی حدود 320 ه ق

یکی دیگر از فقهای بنام و معروف آن زمان که معاصر با علی بن بابویه قمی است و بر او اندکی تقدم زمانی دارد . عیاشی سمرقندی صاحب تفسیر معروفی است . وی مردی جامع بوده است .

نکته جالب در مورد او اینست که در ابتدا سنی بوده و بعد شیعه شده است . ثروت فراوانی از پدر به او ارث رسید و او تمامی آن را صرف جمع آوری و نسخه برداری کتب و تعلیم و تعلم شاگردانش کرد .

 

ابن ابی عقیل عمانی

(متوفی در حدود 330 تا 350 ه ق)

ابن ابی عقیل را یمنی می دانند , عمان از سواحل دریای یمن است . وفاش به درستی مشخص نیست و در آغاز غیبت کبری می زیسته است . (( بحرالعلوم )) گفته است که او استاد جعفر بن قولویه ، استاد شیخ مفید می باشد . او از چهره هایی است که مکرر به نام او در فقه بر می خوریم .

 

محمد بن احمد بن جنید اسکافی

(متوفی 381 هق)

ابن جنید اسکافی از اساتید شیخ مفید است . گویند تالیفات و آثارش به پنجاه جلد می رسد . فقها از ابن جنید و ابن ابی عقیل به عنوان ((القدیمین)) یاد می کنند . آرا و نظرات ابن جنید همواره در فقه مطرح است .

 

محمد بن محمد بن نعمان معروف به شیخ مفید

(متولد 338 متوفی 413 ه ق مدفون در حرم مطهر امام جواد)

شیخ مفید هم متکلم است و هم فقیه ، ابن الندیم در فن دوم از مقاله پنجم (( الفهرست )) که در باره متکلمین شیعه بحث می کند ، از او به عنوان (( ابن المعلم یاد می کند و از او فراوان ستایش می نماید . کتاب معروف او در فقه به نام (( مقنعه)) است و هم اکنون نیز چاپ شده و موجود در دسترس است . شیخ مفید از چهره های بسیار درخشان شیعه در جهان اسلام می باشد ، ابوعلی جعفری که داماد شیخ مفید است ، گفته : مفید شبها مختصری می خوابید ، باقی را به نماز یا مطالعه یا تدریس یا تلاوت قرآن می گذراند .

 شیخ مفید (ره)

 

سید مرتضی علم الهدی

(متولد 335 متوفی 436 ه ق مدفون در جوار مرقد مطهر حضرت سیدالشهدا (ع) )

علامه حلی او را معلم شیعه امامیه خوانده است . وی مردی جامع بوده است ، هم ادیب ، هم متکلم و هم فقیهی برجسته . آرا فقهی او کماکان مورد توجه فقهاست . کتاب معروف او در فقه یکی (( انتصار )) و دیگری (( جمل الهلم و العمل )) می باشد .او و برادرش سید رضی ، جامع نهج البلاغه را نزد شیخ مفید تحصیل کرده اند .

 

شیخ الطائفه ابو جعفر طوسی ، موسس حوزه نجف

(متولد 385 متوفی 460 ه ق مدفون در نجف اشرف در خانه خودش که اکنون مسجد است)

از ستارگان بسیار درخشان جهان اسلام است . در فقه و اصول و حدیث و تفسیر و کلام و رجال تالیفات فراوان دارد . اهل خراسان است ، در 23 سالگی به بغداد مهاجرت کرد و تا پایان عمر در عراق ماند و پس از استادش سید مرتضی علم الهدی ، ریاست علمی و فتوایی شیعه به او منتقل گردید .

 

قاضی عبدالعزیز حلبی معروف به (( ابن البراج ))

(متوفی 481 ه ق)

شاگرد سید مرتضی و شیخ طوسی بود . از طرف شیخ طوسی به بلاد شام که وطنش بود فرستاده شد . بیست سال در طرابلس و شام قاضی بود . کتابهای فقهی مطرح او یکی به نام (( المذب )) و دیگری به نام جواهر است . صاحب ریحانة الادب درباره او می گوید : کنیه وی ابوالقاسم و ملقب به قاضی ، موصوف به عزالدین و عزالمومنین ، از اکابر فقهای امامیه اواخر قرن پنجم هجرت است .

 

شیخ ابولصّلاح حلبی

متوفی 447 ه ق مدفون در شهر حلب

نام او تقی نجم الدین بن عبیدالله حلبی و شهرتش (( تقی الدین )) فقیه بزرگوار و شیخ جلیل القدر ، فاضل ، محدث ، مفسر ، ثقه و مورد اعتماد و یکی از بزرگان و مشایخ امامیّه در قرن پنجم هجرت میباشد . کتاب معروف او در فقه (( الکافی )) است . شهید ثانی او را خلیفة المرتضی فی بلاد الحلبیّه خوانده است .

 

حمزه بن عبدالعزیز دیلمی معروف به (( سلار دیلمی ))

(متوفی 463 ه ق مدفون در آذربایجان ، در چند فرسخی تبریز)

شاگرد شیخ مفید و سیّد مرتضی و خود اهل ایران است و در خسرو شاه تبریز در گذشته است . کتاب معروف او در فقه ((مراسم)) نام دارد . او یکی از اعاظم علمای اثنی عشریه است که در علم و ادب مقدّم بوده و فتاوی و اقوال او در کتب فقهیه مذکور میباشد .

 

سیّد ابوالمکارم ابن زهره

(متولد511 - متوفی 585 ه ق)

گذشته از حسب و شرف علمی و تحصیلی ، دارای نسب بس شریف و بزرگواری است . زیرا او با 9 واسطه به امام ششم ، حضرت امام جعفر صادق (ع) پیوند می خورد . به این ترتیب که جد او حمزة بن علی بن محمد بن ابراهیم بن احمد بن محمد بن حسین ابن اسحاق بن جعفر صادق (ع) میباشد . وی از متکلمین مشهور و فقهای نامدار قرن ششم هجری است .

 

محمد بن علی بن حمزه معروف به (( عماد الدّین طوسی ))

(متوفی حدود 550 ه ق مدفون در دروازه نجف در محلی به نام بستان)

بعضی او را از شاگردان شیخ دانسته و بعضی دوره او را از این هم متأخرتر میدانند .

سال وفاتش دقیقا معلوم نیست . این فقیه بزرگوار و واعظ گرانمایه ، صاحب الوسیله - الواسطه - الرائع فی الشرایع - المعجزات فی مسائل الفقه ، اهل خراسان بوده و کتاب معروفش در فقهخ به نام (( وسیله )) میباشد .

 

  

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درباره وبلاگأَعوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّیطان الرَّجیم
بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیم
أللهُ نورُ السَّم‍‍‍‍اواتِ وَالأَرضِ مَثَلُ نورِه كَمِشكاةٍفیهامِصباحٌ المِصباحُ فی زُجاجةٍ الزَّ جاجَةُ كأَنَّهاكَوكَبٌ دُرِّیٌّ یوقَدُ مِن شَجَرَةٍ مُبارَكَةٍ زَیتونَةٍ لاشَرقِیَّةٍ وَلاغَربِیّةٍ یَكادُزَیتُهایضیءُ وَلَولََم تَمسَسهُ نارٌ نورٌعَلی نورٍیَهدیِ اللّهُ لِنورِه مَن یَشآءُ وَیَضرِبُ اللهُ الأمثالَ لِلنّاس وَاللهُ بِكُلِّ شَیءٍ عَلیم

پناه می برم به خداازشر شیطان رانده شده
بنام خداوند بخشنده مهربان
خدانورآسمانها وزمین است.داستان نورش به مشكاتی (چراغدان)ماند كه درآن روشن چراغی باشد وآن چراغ درمیان شیشه ای كه ارتلألؤ آن گویی ستاره ایست درخشان،كه ازروغن درخت پربركت زیتونی كه نه خاوری ونه باختری است برافروخته شودوبی آنكه آتشی زینت آن رابرافروزد خودبه خود روشنی بخشد،روشنی برروشنی است؛خداوندهركه راخواهد به نورخودراه نماید؛وخدای برای مردم مَثَلها می زند؛وخدای به همه چیزداناست.
(آیه سی و پنج سوره نور)
مدیر وبلاگ : فرزاد زاهدی

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • /نظرات/ "سؤالات،انتقادات وپیشنهادات ونظرات مكتوب خود راجع به كل وبلاگ رادرقسمت نظرات،پایین صفحه اصلی قراردهید."

نویسندگان

فرهنگ و هنر اسلامی ، تلاوت ، مساجد ، نما ، حسینیه ، مدایح ، مراثی